Administration

Ethel Francis
Principal

Raymond Dutton
Assistant Principal

Faculty & Staff

PEEP

Name Position Room
Susan Semes Teacher Room 6
Deborrah Lewis Teacher Room 6
Elizabeth Webb Teacher Room 8
Hannah White Teacher Room 8
Rachel Abatte Assistant Room 6
Quenisha Moore Assistant Room 8

Kindergarten

Name Position Room
Amber Otis Teacher (Collaborative) Room 3
Valerie Ulisse Teacher Room 5
Eron Bullard Teacher Room 9
Marla Clemmons Teacher Room 11
Rhonda Wilson Assistant (Collaborative) Room 3
Ruth Bryan Assistant  
Maggie Rivera Assistant  

1st Grade

Name Position Room
Amanda Greenwood Teacher Room 12
Jessica Dupuis Teacher Room 13
Soojin Shin Teacher Room 14
Robin Hyman Teacher (Lead) Room 15

2nd Grade

Name Position Room
Kathleen Lester Teacher Room 16
Briannon Morris Teacher Room 37
Karen Caine Teacher (Lead) Room 38
Hannah Pollard Teacher Room 39

3rd Grade

Name Position Room
Christina Estes Teacher Room 19
Alison Reilly Teacher (Lead) Room 21
Virginia Dulin Teacher Room 23
Jeanine Scherrer Teacher Room 24
Sarah Phillips Teacher Room 25

4th Grade

Name Position Room
Jennifer Fitzgerald Teacher (Lead) Room 26
Aubrey O'Brien Teacher Room 27
Rachael Edmonds Teacher Room 28

5th Grade

Name Position Room
Heather Justus Teacher Room 31
Chelsea Woods Teacher Room 33
Delvin Mayfield Teacher (Lead) Room 34

Collaborative Education

Name Position Room
Maya Moore Speech Pathologist Room 16
Melissa Texidor Teacher (Collaborative K-Lead) Room 3
Kristina Brown Teacher Room 32
LeRonica Moses Teacher Room 10
Taylor Smith Teacher Room 29
Michelle Priestley Teacher (Lead) Room 29
Susan Loyd Teacher Room 18A
Tiffany Deloatch Teacher Room 4A
Lawanda Moss Assistant  
Aundria Samuel Assistant  
Theresa Nehez Assistant  
Alina Mingo Assistant  

Special Instruction

Name Position Room
Deborah Costa Title I Interventionist (Reading) Hut
Annie Michalec Title I Interventionist (Math) Hut
BethAnne Francis ESL Room 17
Regina "Michelle" Perez ESL Room 17
Shana Hollis Newcomers Room 18
Jade Truitt TIR Newcomers Room 18
Suzanne Rouleau Newcomers Room 20

Related Arts

Name Position Room
Tanya Belin Physical Education Teacher (Lead) Gym
Tiffany Murchison Art Teacher Room 2
Becky Riebeling WWW Music Teacher Room 4
Shannon Loerch Media Specialist Media Center/Library
Adrenna Cephas Media Assistant Media Center/Library

Support Staff

Name Position Room
Olivia Ward Reading Specialist Hut
Brenda King Professional School Counselor Room 18B
Anne Hearth WWW School School Psychologist Student Service Office
Chrystal Bailey Social Worker Room 16
Jamie Reno Occupational Therapist  
Lauren Maning CSB Counselor  

Office Staff

Name Position Room
Chantel McCauley Administrative Secretary/Bookkeeper Main Office
Julie Jones Records/Attendance Secretary Main Office
Donna Holmes, RN Nurse Clinic
Barry Stemmerich School Security Officer

Cafeteria Staff

Name Position Room
Carolyn Clark Cafeteria Manager Cafeteria
Debra Dixon Cafeteria Cafeteria
Yolonda Eaddy Cafeteria Cafeteria
Rosalyn Tillman Cafeteria Cafeteria
Haydee Texidor Cafeteria Cafeteria
Pam Wallace Cafeteria Cafeteria
Shana Grant Cafeteria Cafeteria
M. Roberts Cafeteria Monitor Cafeteria

Custodial Staff

Name Position Room
Sherretta Jones Lead Day Custodian Custodian's Office
Yvonne Eaton Day Custodian Custodian's Office
Robert Buie Night Custodian Custodian's Office
Raymond Spratley Night Custodian Custodian's Office